نکات آموزشی

راهنمای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب

راهنمای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب

این مقاله با هدف این که بتواند به عنوان راهنمای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب به شما در خرید کفش کمک کند تهیه شده است. کوهنوردی ورزشی هیجان انگیز است که پرداختن به این ورزش نیاز به داشتن لوازم و وسایل حرفه ای و مناسب دارد. کفش زیتون با در نظر گرفتن تمام جوانب حرفه ای انواع کفش کوهنوردی مناسب را ارائه نموده و ویژگی هایی که لازم است این نوع کفش ها داشته باشند را در اختیار شما قرار می دهد. کفش کوهنوردی دارای انواع مختلفی است که بهتر است قبل از خرید این موارد را به خوبی بشناسید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید :

 

  • کفش راهپیمایی: همانطور که می دانید مسیر کوهنوردی، به صورت طبیعی مسیری صاف و بی خطر نیست. برای این که در هنگام پیاده روی در مسیر سنگلاخی پای شما از هر نوع آسیبی در امان باشد، توصیه می شود کفشی را تهیه نمایید که پاشنه کوتاه و کفی انعطاف پذیری داشته باشد. این نوع کفش ها باید بتواند قوزک پای شما را به طور کامل پوشش داده و از آن محافظت نماید.
  • کفش کوهپیمایی: اگر قصد دارید در پایان هفته به یکی از کوه های اطراف محل زندگی خود بروید، این نوع کفش برای یک کوهپیمایی روزانه و ساده مناسب می باشد. به این منظور باید کفش هایی را انتخاب نمایید که دارای پاشنه ای با ارتفاع متوسط و یا بلند باشند و انعطاف پذیری مناسبی نیز داشته باشند.
  • کفش کوهنوردی: در صورتی که برنامه کوهنوردی شما برای یک صعود چند روزه طراحی شده است می توانید کفش های نیمه سنگین کوهنوردی را برای این سفر چند روزه انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که برای سفرهای چند روزه کوهستانی که در فصل زمستان انجام می شود این نوع کفش ها باید دارای گورتکس نیز باشند. به صورت استاندارد ساق این کفش حدود ۱۴ تا ۱۹ سانتی متر می باشد و همین موضوع باعث می شود که محافظت خوبی از مچ پای شما به عمل آید.
  • کفش کوهنوردی سنگین پوش: اگر برنامه ریزی کوهنوردی شما برای یک صعود حرفه این و یخ نوردی در ارتفاع زیر ۵۰۰۰ متر می باشد، توصیه می شود که از این نوع کفش ها استفاده نمایید. این نوع کفش ها استحکام بسیار بالایی دارد و جزء کفش های بسیار قوی در کوهنوردی به شمار می روند. با توجه به جنس محکم این کفش ها برای محافظت از پا به این نکته توجه داشته باشید که زیره این کفش فاقد انعطاف می باشد.

 

ویژگی های عمومی کفش های مناسب کوهنوردی

در ادامه توضیحاتی که به عنوان راهنمای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب در اختیار شما قرار می گیرد، به بررسی ویژگی های عمومی کفش های کوهنوردی خواهیم پرداخت. پیش از انتخاب کفش باید هدف خود را به صورت روشن و واضح مشخص نمایید. در واقع تعیین کنید که برنامه سفر شما برای یک طبیعت گردی ساده است و یا به یک کوهنوردی حرفه ای ختم می شود. علاوه بر آن فاکتورهای مهمی مانند شرایط اقلیمی و تغییرات آب و هوایی در فصول مختلف سال را نیز در نظر داشته باشید. بعد از در نظر گرفتن این فاکتور ها یکی از مهم ترین موارد در انتخاب کفش مناسب کوهنوردی انتخاب سایز کفش می باشد. به دلیل این که این کفش ها به مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند، انتخاب سایز نامناسب ممکن است برای پای شما آسیب های جدی به همراه داشته باشد.

یکی از نکاتی که در راهنمای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب به آن تاکید می شود این است که در نظر داشته باشید که اگر سایز کفش برای پای شما گشاد باشد در پیاده روی های طولانی باعث ایجاد تاول های دردناک پوستی خواهد شد. در مقابل تنگ بودن بیش از حد کفش ها نیز مشکل ساز خواهند بود. زیرا کفش هایی که تنگ می باشند ناخن و بستر ناخن های پا را تحت فشار قرار داده و به آن آسیب وارد می کنند. نکته مهم دیگری که هنگام انتخاب کفش باید در نظر بگیرید این است که به هیچ عنوان قوزک پای شما نباید تحت فشار باشد. برای انتخاب سایز مناسب کفش با ویژگی هایی که ذکر شد توصیه ما این است که پیش از خرید یک جوراب نسبتا ضخیم بپوشید و سایز کفش را متناسب با آن انتخاب نمایید تا کفش تنگ یا خیلی گشاد نباشد.

 

از نکات مهم دیگری که به عنوان راهنمای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب باید مدنظر قرار دهید رویه و کفی کفش است. در واقع متریالی که برای تولید این قسمت ها مورد استفاده قرار می گیرد تعیین کننده میزان استحکام و ایمنی آن می باشد. رویه و کفی این نوع کفش ها باید دارای قابلیت تنفس برای پاها باشد و علاوه بر آن در برابر رطوبت نیز نفوذ ناپذیر باشد. در گذشته متریالی که به صورت معمول برای کفش های کوهنوردی مورد استفاده قرار می گرفت از جنس چرم بود اما در حال حاضر الیاف مصنوعی بسیار مناسبی تولید شده اند که باعث ارتقا سطح کیفیت و امنیت در کفش های کوهنوردی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *