نکات آموزشی

روش های جلوگیری از ورم پا در کفش

روش های جلوگیری از ورم پا

با روش های جلوگیری از ورم پا آشنا هستید؟ برای اینکه از تورم پا جلوگیری کینید ابتدا لازم است که دلایل تورم پا را بدانید و با آن ها آشنا شوید.ورم کردن مچ پا یا پا ها در افراد به طور معمول اتفاق می افتد و دلایل مختلفی دارد ورم پا در افراد مختلف که البته نشان دهنده ی بیماری است و باید به بررسی بیماری بپردازید و برای درمان و جلوگیری آن اقدام کنید. در اینجا به بررسی بعضی از عوامل تورم پا می پردازیم.

1- تورم وابسته (ادم)

2-زمانی که باردار هستید احتمال ورم پا وجود دارد

3- ممکن است زمانی که دارویی را مصرف می کنید از عوارض مصرف آن دارو باشد.

4-زمانی که آسیب ببینیم می تواند تورم پا را همراه داشته باشد.

5- بیماری‌ها (مثلا نارسایی احتقانی قلب، اعتیاد به الکل و نارسایی کبد)

6-اگر در بدن عفونت وجود داشته باشد می تواند باعث تورم پا بشود.

7-لنف ادم

8- وجود لخته خون در بدن

بیشتر افرادی که زمان های زیادی را یا به صورت نشسته هستند و یا به صورت ایستاده هستند دچار تورم پا می شوند یا کسانی که دارای علائم ذکر شده باشند. در بعضی از موارد ورم پا دارای علائم زمینه ای است که باعث ورم مچ پا می شود و قطر دور مچ پا تغییر میکند همچنین ممکن است رنگ پوست پا نیز در این موارد تغییر کند.

به طور کلی برای تشخیص علت تورم مچ پا ها و پا باید پزشک مرتبط معاینه های لازم را انجام دهد و اگر نیاز به بررسی بیشتر باشد آزمایشات لازم را انجام می دهند.که در این آزمایشات اگر علل زمینه ای وجود داشته باشد مشخص می شود.

و اما درمان ورم پا در اصل به علت تورم پا بستگی دارد که بر اساس آن پزشک تصمیم میگیرد که چه روشی را باید برای درمان انتخاب کند.البته به طور کلی در بسیاری از افراد درمان ورم مچ پا و یا درمان ورم پا با روش های ساده ای می توان انجام داد و یا ورم را کاهش دهیم.

برنامه غذایی مناسبی

یکی از عوامل مهمی که در تورم پا موثر است برنامه ی غذایی شماست به این معنی که شما با مصرف بعضی از مواد غذایی باعث می شوید که تورم پاها را تشدید کنید به طور مثال مصرف بیش از اندازه سدیم (نمک) تاثیر مستقیم بر روی تورم پا دارد.پس اگر پاهای شما ورم دارد در مرحله ی اول مصرف نمک را کاهش دهید.مصرف زیاد نمک باعث می شود مایعات بیشتری در عضلات شما تجمع کند و باعث ورم می شود.

لذا از مصرف غذاهای شور خودداری کنید. نمک باعث تجمع بیشتر مایعات در عضلات می شود.

ایستادن مدت زمان زیاد

اگر شغلی دارید که مدت زمان زیادی را باید روی پای خود بایستید و یا در محیط کاری خود باید مدت زمان زیادی را روی صندلی بشینید حتما دچار تورم پا می شوید.با ایستادن بلند مدت به پا ها فشار می آید و پا ها ورم می کند اگر در این شرایط هستید باید به مدت 15 دقیقه پاهای خود را بالا نگه دارید تا خون در بدن شما جریان پیدا کند و ورم  بهبود پیدا کند.

ورزش کنید

یکی از عوامل مهمی که به شما کمک می کند ورزش کردن است که باعث می شود مایعات در پاهای شما حرکت کند.زمانی که ورزش می کنید عضلات در بدن شما منقبض و منبسط می شود و مایعاتی که به صورت اضافی در عضلات جمع شده است شروع به حرکت کردن می کند و از عضلات خارج می شود.

زمانی که ورزش می کنید جریان خون در بدن افزایش پیدا می کند و مایعات از بافت ها دور می شودالبته باید ورزش هم به اندازه باشد چون اگر بیش از اندازه هم ورزش کنیم دچار تورم پا می شویم.

 

پوشیدن کفش های تنگ

ممکن است برای خرید کفش به بازار بروید و کفشی را انتخاب کنید وقتی که از کفش استفاده می کنید متوجه تنگی آن می شوید در اغلب موارد فکر می کنند که تنگی کفش فقط باعث تاول پا می شود در صورتی که تنگی کفش باعث محدود شدن عبور خون در رگ ها می شود و به پا فشار وارد می شود محدود شدن گردش خون باعث جمع شدن مایع درون بافتی می شود و پا دچار ورم می شود.پس سعی کنید در زمان خرید کفش حتما کفش مناسبی را انتخاب کنید تا دچار تورم پا نشوید. انتخاب یک کفش مردانه یا یک کفش زنانه مناسب به سلامت پاهای شما کمک می کند حتی شما با انتخاب یک صندل مناسب هم به خود کمک می کنید با خرید از کفش زیتون می توانید به سلامت پاهای خود کمک کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی بر آن داشتیم که شما را با علت های مختلف تورم پا آشنا کنیم همچنین چند راه ساده و آسان را برای جلوگیری از ورم را به شما پیشنهاد دادیم در بسیاری از موارد زمانی که پای شما دچار ورم می شود با روش های ساده به خود کمک کنید اما اگر دچار بیماری های زمینه ای باشید حتما باید به پزشک مراجعه کنید و بعد از انجام آزمایشات لازم به درمان بپردازید.همچنین از زیاد نشستن و یا ایستادن زیاد بپرهیزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *